HİPNOTERAPİ(HİPNOZ) NEDİR?

Hipnoza benzer kullanılan alternatif tıp yöntemlerinden biri olan Hipnoterapi, bir semptomun ilk ortaya çıkışında rol oynayan belirli ayrıntıları anlamak ve düzeltmek için tamamen bilinçaltıyla çalışmanın bir metodudur. Hipnoterapi kişinin bilinçaltına girip, problemlerin tetiklenmesine yol açan sorunu değiştirmektir.
Hipnoz daha çok kişilerin yada bir kişi gruplarının, telkin yada odaklandırma ile geçici bir süre bilinç altına indirip kontrol etmektir. Hipnozun içinde bakış, söz ve düşünce çok önemlidir. Kişinin yada grubun dikkatini bir noktaya yoğunlaştırarak, bilinç altını ortaya çıkarmaktır.
Hipnoterapi ise hipnoz mantığı ile tamamen ruh sağlığı problemlerini ve buna bağlı yaşanan fiziksel problemleri gidermeyi sağlayan Alternatif Tıp yöntemidir.
Hipnoz sırasında herşeyin farkında olan kişi istemediği bilgileri hipnoterapiste vermeyebilir. Hipnoz olan kişi bilinçaltı uyanık ve söylenenleri duymaktadır. Fakat vücut dinlenme halindedir. Hipnoz normal uyku değildir. Hipnozdan uyanamamak ya da çıkılamıyor gibi bir olay yoktur.
Hipnoterapi hangi sorunlarda kullanılır?
Hipnoterapi ile, Duygu durum bozuklukları, Blokajlar, Endişe, kaygı bozuklukları, Panik atak, Alkol Madde Bağımlılığı, Sigara Bağımlılığı, Öfke Kontrolü, Beslenme alışkanlığında sorunlar. Aşırı şişmanlık, Cinsel iktidarsızlık ve erken boşalma, Takıntılı durumlar, Yatak Islatma, Titreme, Kekemelik ve tikli kişiler, Sınav telaşı ve endişesi, Dikkat dağınıklığı ve unutkanlık, Utangaçlık, Anti sosyallik (Sosyal fobi, Uçak, asansör vb korkular), Çoğul Kişilik Bozukluğu, Parmak emme ve tırnak yeme, Saç yeme, Kilo alma ve verme, Konsantrasyon bozukluğu ve dikkati artırma, Motivasyon, Özgüven bozukluğu gibi bir çok sorunda başarı sağlanmaktadır.

Yazmaya Başla
1
Bize Yazın
Merhaba