HOLİSTİK KOÇLUK NEDİR?

Koçluk, gerek kişilerin gerekse kurumların daha güçlü hedefler belirlemesini, proaktif kararlarla olumlu farklar yaratan girişimlerde bulunmasını, kişisel zenginlik ve olası potansiyellerini daha etkin kullanmasını amaçlayan; süresi, çalışma prensipleri ve sistemi olan bir yol arkadaşlığıdır.
Bugünün dünyasında koçluk hem tüm dünyada gelişen bir meslek hem de kurumlarda liderler, öğretmenler, danışmanlar, aileler tarafından benimsenen bir iletişim yöntemi haline gelmiştir. Üniversite öğrencilerinden olimpiyat sporcularına, CEO’lardan profesyonel sanatçılara kadar birçok insan, hayatlarında daha fazla başarı ve mutluluk yaratmalarını sağlayacak olan araçları koçları sayesinde bulmaktadır.
KOÇ KİMDİR?
Koç, koçluk sürecine hakim olan, sezgileri ile çözüme odaklanabilen, kişinin başarısının önüne geçen engelleri görebileceği ve bu engelleri aşmak konusunda gerekli eylemleri planlayabileceği ortamları yaratıp, değişimleri takip ederek süreci izleyen kişidir.
Yaşam Koçluğu Eğitimi, kişinin önce kendi özüne yaptığı bir yolculuk programıdır. Çünkü kişinin gelişim ve değişimine koçluk, bu yolculuk ile gerçekleşir. Bu program, kendi yaşamına dışarıdan bakmak, içsel doğasını gözlemlemek, anlamak, kendini keşfetmek ve böylece potansiyelini optimum seviyede kullanmak isteyen ve tüm bunlara ilaveten; edindiği bilgi ve deneyimlerle başka insanların hayatlarında da benzer tecrübeler yaşamalarına destek olmayı hedefleyen bireyler için bir fırsattır.
HOLİSTİK YAŞAM ise bütüncül düşünce de denilen holistik düşünce ”çerçeve” nin kendisidir. Sınırları olan duyularımız ve aklımızla sınırsız gibi görünen bir yapı olan evreni anlamaya çalışmak zorundayız. Burada her parça değerli olduğu gibi parçanın bütün içerisinde anlamlı olması ancak parça-bütün ve bütün-parça ilişkisini kapsayan bir yaklaşımla irdelenirse mümkün olabilir.

Yazmaya Başla
1
Bize Yazın
Merhaba